מאמרים מקצועיים
פינוי בינוי והתחדשות עירונית

עורך דין פינוי בינוי לליווי מקצועי

גיא יקותיאל | 13.03.2024 עורך דין פינוי בינוי

פינוי בינוי הוא תהליך בו מבנים ישנים נהרסים ובמקומם נבנים מבנים חדשים. המבנים החדשים מציעים תנאי מגורים טובים יותר מאלו הישנים וכן מספקים דירות נוספות לשוק הדיור. עורך דין פינוי בינוי משחק תפקיד קריטי בכל שלבי התהליך – החל מהכנת ההסכמים ועד לייצוג הדיירים והיזמים בפני הרשויות. במאמר זה נדבר על תפקידיו של עורך דין פינוי בינוי ונסביר מדוע הוא מהווה דמות מפתח בהצלחתו של כל פרויקט בינוי בינוי.

מיהו עורך דין פינוי בינוי?

עורך דין פינוי בינוי הוא עורך דין המתמחה בהיבטים המשפטיים של עולם הנדל"ן, עם התמקדות בתהליכים של פינוי ובנייה מחודשת. הוא מייעץ ללקוחותיו (דיירים, יזמים וגורמים נוספים) לאורך כל שלבי הפרויקט, משלב תכנון הפרויקט ועד לשלב המימוש בפועל. הוא זה שמוודא שהאינטרסים של לקוחותיו מקודמים באופן מקסימאלי ואופטימאלי – מבלי לפגוע באף אחד מהצדדים וכן מוודא שלא מתבצעות "מריחות זמן" מיותרות.

מהם תפקידיו של עורך דין פינוי בינוי?

תפקידיו של עורך דין פינוי בינוי הינם מורכבים, רב-מימדיים וכוללים ליווי משפטי רחב היקף החיוני להצלחת פרויקטים של פינוי בינוי. תפקידו העיקרי הינו להבטיח כי כל הפעולות וההסכמות בפרויקטים אלו מתבצעות בהתאם לחוק ושזכויותיהם של כל הצדדים מוגנות ומתקיימות כהלכה; כל זאת תוך שמירה על התנהלות חוקית, שקופה ומוסרית ללא רבב של הפרויקט. הנה סקירה מורחבת של תפקידיו של עורך דין פינוי בינוי:

מפגשים עם בעלי הזכויות בנכסים ומתן הסברים

עורך דין פינוי בינוי אחראי לקיים מפגשים עם כל בעלי הזכויות בנכס, על מנת להסביר להם במדויק את מהותו של הליך הפינוי-בינוי ומשמעותו וכדי לוודא שהם מבינים את ההזדמנויות והאתגרים אשר עלולים לצפות להם בתהליך, תוך הדגשת היתרונות שיכולים להתקבל מהפרויקט. מטרת העל של מפגשים אלו, היא לרתום את בעלי הזכויות לתמיכה ולהשגת הסכמה רחבה ככל האפשר לקידום הפרויקט.

ליווי בתהליך בחירת יזם ויועצים

בפרויקטים בהם הדיירים בוחרים באופן אקטיבי את עורך הדין ככלל ובשיטת המכרז ההפוך שלנו במשרד יקותיאל ושות' בפרט, עורך הדין מלווה את בעלי הזכויות בתהליך בחירת היזם, כולל עריכה וניהול מכרזים ליזמים. במסגרת מכרזים אלו נבחר היזם לפי כישוריו, איתנותו הפיננסית ונסיונו – וכמובן לפי התמורה המוצעת על ידיו. בנוסף, מלווה עורך הדין גם את בחירת שאר היועצים לפרויקט – כגון אדריכלים, מהנדסים, יועצים פיננסיים ועוד, ובודק את תקיפותם המשפטית של הסכמי העבודה עמם.

גיבוש תנאי ההסכם מול היזם והחתימה עליו

מכל תפקידיו של עורך דין פינוי בינוי אשר מלווה בעלי זכויות בפרויקטי פינוי בינוי, תפקיד זה אולי הינו הקריטי ביותר, שכן ההסכם אל מול היזם הינו זה שיתווה את הדרך ואת העקרונות החשובים על פיהם כל הצדדים יהיו מחוייבים לפעול. בכל מקרה של אי קיום אחד מתנאי ההסכם, יוכלו בעלי הזכויות בנכס לתבוע את היזם – ולהיפך. כך עורך הדין בעצם עוזר לבעלי הזכויות להיות בטוחים שההסכם מעגן את זכויותיהם בצורה המקסימאלית והטובה ביותר. גיבוש תנאיו של ההסכם על ידי עורך הדין, מתבצע תוך מתן הסבר מלא ללקוחותיו על משמעויותיו המשפטיות והביצועיות של כל תנאי ווידוא מלא שהסכם זה נחתם בהתאם לכל ההסכמות.

הבטחת קבלת בטוחות מהיזם

עורך דין פינוי בינוי פועל להבטיח כי היזם מספק בטוחות מספקות בכל שלבי הפרויקט. בטוחות אלו כוללות ערבויות חוק מכר, ערבויות שכירות, ערבויות מיסים, ערבויות בדק, ערבויות משלימות וביטוחים שונים. המטרה היא להבטיח את המשך העבודה של היזם תוך שמירה על אינטרסים של בעלי הזכויות.

ליווי בקבלת הדירות החדשות

לבסוף, עורך דין פינוי בינוי מלווה את בעלי הזכויות בקבלת דירותיהם החדשות, תוך הקפדה ווידוא שהדירות אכן מתאימות להתחייבויות היזם כפי שהוגדרו בהסכם ההתקשרות. הוא מבצע את כל הנדרש כדי לרשום את צו הבית המשותף ולרשום את זכויות בעלי הזכויות בדירה החדשה בלשכת רישום המקרקעין ובכך להבטיח את מעמדם המשפטי והפיננסי בנכס החדש.

יתרונותיו של עורך דין פינוי בינוי

מומחיותו של עורך דין פינוי בינוי נדרשת לאורך כל שלבי הפרויקט והיא מהווה אבן יסוד בהבטחת זכויות כל הצדדים המעורבים ובקידום הפרויקט תוך שמירה על תקנות וחוקים. היתרון הבולט ביותר בליווי של עורך דין פינוי בינוי למעשה, הוא הביטחון המשפטי שהוא מספק. כמומחה בתחום הנדל"ן המשפטי, עורך דין פינוי בינוי מבין את האתגרים והסיכונים הקיימים בתהליך זה ויודע כיצד לנהל אותם כך שיתמקדו במטרה – להביא להצלחת הפרויקט, כאמור, תוך שמירה על זכויותיהם כל הצדדים. בנוסף, עורך דין פינוי בינוי מומחה יכול לזהות בעיות פוטנציאליות מראש ולפתור אותן עוד לפני שהן מתרחשות והופכות למכשול.

מדוע חשוב שיהיה עורך דין מומחה בתהליך פינוי בינוי?

השתתפותו של עורך דין המומחה בפינוי בינוי הינה קריטית להצלחת הפרויקט ממספר סיבות:

  • הבטחת תהליך חוקי ושקוף – עורך דין פינוי בינוי מבטיח כי כל ההליכים בפרויקט מבוצעים בהתאם לחוק, תוך שמירה על התקנות הקיימות, בשקיפות מלאה אל מול בעלי הזכויות בנכס.
  • מיקסום האינטרסים של הלקוח – עורך דין פינוי בינוי ידע לנהל משא ומתן בשם לקוחותיו הן מול היזם והן מול הרשויות, ולהשיג עבורם את התנאים הטובים ביותר באופן מקצועי נטול פניות.
  • מניעת סכסוכים – על ידי ניסוח חוזים ברורים ומדויקים, עורך דין פינוי בינוי יכול להקטין את הסיכוי למחלוקות עתידיות – גם אלו שעלולות להתעורר בין הדיירים עצמם וגם בין הדיירים ליזם או לרשויות המקומיות והממשלתיות.
  • ייצוג משפטי – במקרה של סכסוכים או בעיות משפטיות, עורך דין פינוי בינוי יכול לייצג את לקוחותיו בצורה הטובה והמקצועית ביותר, תוך שמירה מקסימאלית על זכויותיהם.

לסיכום

ליווי מקצועי של עורך דין פינוי בינוי יכול להבטיח כי תהליך הפינוי-בינוי יתנהל בצורה חלקה, יעילה, ומועילה לכל הצדדים המעורבים, הכל כמובן תוך שמירה על החוק ועל האינטרסים של כל צדדי הפרויקט. היכולת לנווט בין האתגרים המשפטיים, להבין את הנושאים הטכניים ולשמור על זכויות הדיירים והיזמים, הופכת את עורך דין פינוי בינוי לשותף חיוני בכל פרויקט של פינוי בינוי.